Skip to content

44 Deer Run Dr SBarnegat, NJ 08005

Built 1989

Last Sale Price
$291,500
Last Sale Date
Nov 3, 2009

Property Information

Block116.06
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage2,134
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,300
33%
Improvement Value:$171,000
67%
Total Assessment$255,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,600+2.3%
2024$7,432+3.8%
2023$7,159+0.5%
2022$7,125+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$291,500
DeedBook 14454, Page 1622

Property Sale

Sale
$166,840
DeedBook 4801, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$2,520,000
DeedBook 4652, Page 619