Skip to content

57 Deer Run Dr SBarnegat, NJ 08005

Built 1989

Last Sale Date
Nov 9, 2010

Property Information

Block116.07
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage2,149
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
28%
Improvement Value:$187,400
72%
Total Assessment$259,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,472+2.3%
2024$7,301+4.0%
2023$7,024+0.5%
2022$6,990+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 14744, Page 1027

Property Sale

Sale
$190,970
DeedBook 4857, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$2,520,000
DeedBook 4652, Page 619