Skip to content

12 Crystal CtBarnegat, NJ 08005

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 18, 2023

Property Information

Block116.07
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage2,018
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
27%
Improvement Value:$190,900
73%
Total Assessment$262,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,827+7.0%
2024$7,318+7.6%
2023$6,799+0.5%
2022$6,767+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft2,018DeedBook 18675, Page 1511Recorded9/13/2021

Property Sale

Sale
$133,190
DeedBook 5085, Page 452

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$2,520,000
DeedBook 4652, Page 619