Skip to content

77 Deer Run Dr SBarnegat, NJ 08005

Built 1994

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 16, 2010

Property Information

Block116.07
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description2SF1AG/182
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,802
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
32%
Improvement Value:$155,100
68%
Total Assessment$227,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,761+2.3%
2024$6,611+3.8%
2023$6,368+0.5%
2022$6,338+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$14,440
DeedBook 10274, Page 333

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 5226, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$1,500,000
DeedBook 5027, Page 850

Property Sale

Sale
$2,520,000
DeedBook 4652, Page 619