Skip to content

87 Deer Run Dr SBarnegat, NJ 08005

Built 1995
Other Exempt

Last Sale Price
$129,000
Last Sale Date
Feb 28, 1995

Property Information

Block116.07
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG/
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage2,044
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,700
30%
Improvement Value:$169,700
70%
Total Assessment$242,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$6,806+4.0%
2023$6,547+0.5%
2022$6,515+1.5%
2021$6,416+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 5247, Page 788

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$1,449,000
DeedBook 4845, Page 135

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 4095, Page 701