Skip to content

23 Forester DrBarnegat, NJ 08005

Built 1986

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Apr 18, 2022

Property Information

Block116.08
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description2SF2G/1581
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,747
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,800
36%
Improvement Value:$146,700
64%
Total Assessment$230,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,862+2.3%
2024$6,710+5.3%
2023$6,371+0.5%
2022$6,341+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft1,747DeedBook 19008, Page 353Recorded4/27/2022

Property Sale

Sale
$127,900
DeedBook 4746, Page 437

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 4095, Page 701