Skip to content

155 Ravenwood BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 1989

Last Sale Price
$171,880
Last Sale Date
Jul 26, 1989

Property Information

Block116.08
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage2,146
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,800
30%
Improvement Value:$197,800
70%
Total Assessment$283,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,443+2.3%
2024$8,256+3.8%
2023$7,952+0.5%
2022$7,915+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$171,880
DeedBook 4774, Page 502

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$2,520,000
DeedBook 4652, Page 619