Skip to content

153 Ravenwood BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 1990

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Oct 20, 2022

Property Information

Block116.08
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,668
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,300
36%
Improvement Value:$147,800
64%
Total Assessment$232,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,910+3.0%
2024$6,710+3.8%
2023$6,463+0.5%
2022$6,433+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$395,000
Sq Ft1,668DeedBook 19219, Page 882Recorded11/9/2022

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,668DeedBook 18131, Page 880Recorded10/29/2020

Property Sale

Sale
$151,290
DeedBook 4842, Page 913

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$2,520,000
DeedBook 4652, Page 619