Skip to content

145 Ravenwood BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 1990

Last Sale Price
$226,600
Last Sale Date
Dec 29, 2017

Property Information

Block116.08
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,585
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,300
42%
Improvement Value:$117,100
58%
Total Assessment$202,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,025+2.3%
2024$5,892+3.8%
2023$5,675+0.5%
2022$5,649+1.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$226,600

From:

To:

Sq Ft1,585DeedBook 17004, Page 390Recorded1/23/2018

Property Sale

Sale
$306,000
DeedBook 13430, Page 18

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5597, Page 735

Property Sale

Sale
$156,944
DeedBook 4846, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$2,520,000
DeedBook 4652, Page 619