Skip to content

7 Bayberry CtBarnegat, NJ 08005

Built 1989

Last Sale Price
$264,000
Last Sale Date
Dec 18, 2003

Property Information

Block116.08
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description2SF/
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage2,320
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,800
32%
Improvement Value:$176,500
68%
Total Assessment$261,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,779+2.3%
2024$7,606+3.8%
2023$7,327+0.5%
2022$7,293+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$264,000
DeedBook 11847, Page 211

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 10193, Page 486

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 5749, Page 720

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook 5505, Page 649

Property Sale

Sale
$161,997
DeedBook 4810, Page 689

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$2,520,000
DeedBook 4652, Page 619