Skip to content

30 Hickory CirBarnegat, NJ 08005

Built 1992

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Nov 17, 2023

Property Information

Block116.08
Lot42
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description2SF2AG/
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage2,146
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,300
28%
Improvement Value:$222,600
72%
Total Assessment$307,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,166+2.3%
2024$8,963+1.0%
2023$8,872+0.5%
2022$8,831+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft2,146DeedBook 19552, Page 735Recorded12/4/2023

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 5001, Page 577

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$1,449,000
DeedBook 4845, Page 135

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 4095, Page 701