Skip to content

15 Forester DrBarnegat, NJ 08005

Built 1987

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Jun 22, 2016

Property Information

Block116.08
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,344
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,300
43%
Improvement Value:$111,800
57%
Total Assessment$196,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,838+2.3%
2024$5,708+3.8%
2023$5,499+0.5%
2022$5,473+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 16434, Page 1131Recorded6/30/2016

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 13511, Page 690

Property Sale

Sale
$169,900
DeedBook 10983, Page 1643

Property Sale

Sale
$119,490
DeedBook 4686, Page 918

Property Built

Built

Year Built: 1987