Skip to content

74 Deer Run Dr SBarnegat, NJ 08005

Built 1992
Other Exempt

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Aug 15, 2007

Property Information

Block116.09
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG/
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage2,132
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,300
31%
Improvement Value:$186,900
69%
Total Assessment$271,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2011$5,521+4.1%
2010$5,305+2.4%
2009$5,179+17.0%
2008$4,428+0.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 13751, Page 1484

Property Sale

Sale
$129,500
DeedBook 5048, Page 683

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$2,520,000
DeedBook 4652, Page 619