Skip to content

5 Hickory CirBarnegat, NJ 08005

Built 1993

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Sep 25, 2024

Property Information

Block116.10
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,488
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
35%
Improvement Value:$156,400
65%
Total Assessment$241,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,186+2.3%
2024$7,027+3.8%
2023$6,769+0.5%
2022$6,737+1.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$510,000
Sq Ft1,488DeedBook 19828, Page 1720Recorded10/25/2024

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,488DeedBook 19742, Page 319Recorded7/23/2024

Property Sale

Sale
$131,500
DeedBook 5079, Page 600

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$1,449,000
DeedBook 4845, Page 135

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 4095, Page 701