Skip to content

51 Hickory CirBarnegat, NJ 08005

Built 1994

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
May 28, 2010

Property Information

Block116.10
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage2,173
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
29%
Improvement Value:$208,600
71%
Total Assessment$294,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,755+2.3%
2024$8,561+9.6%
2023$7,809+0.5%
2022$7,773+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 14824, Page 833

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5423, Page 535

Property Sale

Sale
$157,650
DeedBook 5151, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$1,449,000
DeedBook 4845, Page 135

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 4095, Page 701