Skip to content

5 Hickory CtBarnegat, NJ 08005

Built 1992

Last Sale Price
$128,000
Last Sale Date
Dec 11, 1992

Property Information

Block116.11
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description2SF2AG/
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,996
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,300
33%
Improvement Value:$170,200
67%
Total Assessment$255,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,606+2.3%
2024$7,438+3.9%
2023$7,161+0.5%
2022$7,128+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 5028, Page 685

Property Sale

Sale
$145,825
DeedBook 4970, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$1,449,000
DeedBook 4845, Page 135

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 4095, Page 701