Skip to content

7 Hickory CtBarnegat, NJ 08005

Built 1992

Last Sale Price
$317,000
Last Sale Date
Feb 27, 2015

Property Information

Block116.11
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage2,624
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
27%
Improvement Value:$232,200
73%
Total Assessment$318,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,473+2.3%
2024$9,263+4.5%
2023$8,866+0.5%
2022$8,825+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$317,000

From:

To:

Sq Ft2,624DeedBook 16043, Page 963Recorded4/1/2015

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 15384, Page 1156

Property Sale

Sale
$378,000
DeedBook 12045, Page 1

Property Sale

Sale
$212,862
DeedBook 4964, Page 909

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$1,449,000
DeedBook 4845, Page 135

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 4095, Page 701