Skip to content

124 Ravenwood BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 1993

Last Sale Price
$267,000
Last Sale Date
Jun 28, 2017

Property Information

Block116.14
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description2SF2AG/
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,976
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,800
34%
Improvement Value:$161,100
66%
Total Assessment$245,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,320+2.3%
2024$7,158+3.8%
2023$6,895+0.5%
2022$6,863+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$267,000

From:

To:

Sq Ft1,976DeedBook 16789, Page 590Recorded7/5/2017

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 13297, Page 925

Property Sale

Sale
$124,950
DeedBook 5069, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$1,449,000
DeedBook 4845, Page 135

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 4095, Page 701