Skip to content

138 Spruce Cir NBarnegat, NJ 08005

Built 1990

Last Sale Price
$227,000
Last Sale Date
Aug 25, 2015

Property Information

Block116.16
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage2,188
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,500
32%
Improvement Value:$170,400
68%
Total Assessment$250,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,469+2.3%
2024$7,304+3.8%
2023$7,035+0.5%
2022$7,003+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$227,000

From:

To:

Sq Ft2,188DeedBook 16188, Page 1661Recorded9/15/2015

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 10540, Page 718

Property Sale

Sale
$127,866
DeedBook 4850, Page 772

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$1,650,000
DeedBook 4761, Page 827

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 4095, Page 701