Skip to content

7 Bucks DrBarnegat, NJ 08005

Built 1989

Last Sale Price
$258,000
Last Sale Date
Jul 30, 2014

Property Information

Block116.17
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage2,070
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,500
34%
Improvement Value:$167,100
66%
Total Assessment$251,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,490+2.3%
2024$7,324+3.8%
2023$7,055+0.5%
2022$7,022+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$258,000

From:

To:

Sq Ft2,070DeedBook 15867, Page 1747Recorded8/11/2014

Property Sale

Sale
$66,225
DeedBook 14548, Page 1126

Property Sale

Sale
$174,000
DeedBook 10522, Page 868

Property Sale

Sale
$142,532
DeedBook 4762, Page 613

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$1,334,000
DeedBook 4695, Page 224