Skip to content

94 Ravenwood BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 1989

Last Sale Price
$354,000
Last Sale Date
Mar 14, 2022

Property Information

Block116.17
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,602
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,800
38%
Improvement Value:$139,400
62%
Total Assessment$224,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,674+2.3%
2024$6,526+3.8%
2023$6,287+0.5%
2022$6,257+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$354,000
Sq Ft1,602DeedBook 18971, Page 82Recorded3/30/2022

Property Sale

Sale
$222,000

From:

To:

Sq Ft1,602DeedBook 17290, Page 1377Recorded11/5/2018

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 10032, Page 993

Property Sale

Sale
$101,500
DeedBook 5406, Page 490

Property Sale

Sale
$120,100
DeedBook 4753, Page 378

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$1,334,000
DeedBook 4695, Page 224