Skip to content

100 Ravenwood BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 1989

Last Sale Date
May 19, 2021

Property Information

Block116.17
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,440
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,300
37%
Improvement Value:$147,100
63%
Total Assessment$233,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,948+2.3%
2024$6,794+3.8%
2023$6,545+0.5%
2022$6,514+1.5%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft1,440DeedBook 17689, Page 1204Recorded11/21/2019

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft1,440DeedBook 17689, Page 1199Recorded11/21/2019

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 16207, Page 1473Recorded10/7/2015

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5766, Page 429

Property Sale

Sale
$132,880
DeedBook 4824, Page 645

Property Sale

Sale
$1,650,000
DeedBook 4761, Page 827

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 4095, Page 701