Skip to content

137 Spruce Cir NBarnegat, NJ 08005

Built 1989

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Dec 28, 2022

Property Information

Block116.17
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage2,178
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,800
31%
Improvement Value:$191,500
69%
Total Assessment$276,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,225+2.3%
2024$8,043+3.8%
2023$7,747+0.5%
2022$7,712+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000
Sq Ft2,178DeedBook 19282, Page 220Recorded1/23/2023

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft2,178DeedBook 16871, Page 1507Recorded9/15/2017

Property Sale

Sale
$264,000

From:

To:

Sq Ft2,178DeedBook 15642, Page 578Recorded9/18/2013

Property Sale

Sale
$168,418
DeedBook 4817, Page 272

Property Sale

Sale
$1,650,000
DeedBook 4761, Page 827

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 4095, Page 701