Skip to content

135 Spruce Cir NBarnegat, NJ 08005

Built 1989

Last Sale Price
$358,000
Last Sale Date
Dec 11, 2020

Property Information

Block116.17
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2SF2AG/
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage2,070
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,800
32%
Improvement Value:$182,200
68%
Total Assessment$267,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,949+2.3%
2024$7,772+3.8%
2023$7,487+2.0%
2022$7,340+1.5%
Property History
Sales8

Property Sale

Sale
$358,000
Sq Ft2,070DeedBook 18224, Page 611Recorded12/24/2020

Property Sale

Sale
$244,000

From:

To:

Sq Ft2,070DeedBook 16234, Page 1735Recorded11/6/2015

Property Sale

Sale
$244,000

From:

To:

Sq Ft2,070DeedBook 16234, Page 1731Recorded11/6/2015

Property Sale

Sale
$246,000
DeedBook 11505, Page 27

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 5388, Page 328

Property Sale

Sale
$158,196
DeedBook 4820, Page 538

Property Sale

Sale
$1,650,000
DeedBook 4761, Page 827

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 4095, Page 701