Skip to content

9 Bucks DrBarnegat, NJ 08005

Built 1989

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Oct 27, 1997

Property Information

Block116.17
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2SF/1AG/
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage2,360
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,500
30%
Improvement Value:$200,600
70%
Total Assessment$285,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,487+2.3%
2024$8,299+3.8%
2023$7,994+0.5%
2022$7,957+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5520, Page 300

Property Sale

Sale
$128,235
DeedBook 4782, Page 525

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$1,334,000
DeedBook 4695, Page 224