Skip to content

2 Spruce Cir SBarnegat, NJ 08005

Built 1980

Last Sale Price
$262,000
Last Sale Date
Dec 8, 2021

Property Information

Block116.19
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,217
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
51%
Improvement Value:$83,000
49%
Total Assessment$168,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,016+2.3%
2024$4,905+9.6%
2023$4,475+0.5%
2022$4,453+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$262,000
Sq Ft1,217DeedBook 18823, Page 639Recorded12/15/2021

Property Sale

Sale
$164,900
DeedBook 15311, Page 1436

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 5144, Page 592

Property Sale

Sale
$47,600
DeedBook 5110, Page 46

Property Sale

Sale
$51,500
DeedBook 4315, Page 843

Property Built

Built

Year Built: 1980