Skip to content

111 Ravenwood BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 1990

Last Sale Price
$268,000
Last Sale Date
May 16, 2016

Property Information

Block116.19
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2SF/1AG/
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage2,576
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,300
32%
Improvement Value:$185,300
68%
Total Assessment$271,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,086+2.3%
2024$7,906+3.8%
2023$7,616+0.5%
2022$7,580+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$268,000

From:

To:

Sq Ft2,576DeedBook 16409, Page 802Recorded6/2/2016

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 10635, Page 1456

Property Sale

Sale
$122,500
DeedBook 5614, Page 270

Property Sale

Sale
$127,573
DeedBook 4826, Page 572

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$1,650,000
DeedBook 4761, Page 827

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 4095, Page 701