Skip to content

11 Maplewood CtBarnegat, NJ 08005

Built 1979

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jun 17, 2021

Property Information

Block116.19
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class16
Description2SF1AG/204
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage2,186
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,800
41%
Improvement Value:$127,800
59%
Total Assessment$216,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,448+2.3%
2024$6,305+3.8%
2023$6,073+0.5%
2022$6,045+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft2,186DeedBook 18560, Page 1651Recorded7/2/2021

Property Built

Built

Year Built: 1979

Property Sale

Sale
$47,840
DeedBook 3787, Page 58