Skip to content

2 Tanglewood DrBarnegat, NJ 08005

Built 1979

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Mar 25, 1997

Property Information

Block116.19
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class16
Description2SF1G/1370
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,644
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
45%
Improvement Value:$105,100
55%
Total Assessment$191,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,689+2.3%
2024$5,563+3.8%
2023$5,358+0.5%
2022$5,334+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5456, Page 572

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 4966, Page 96

Property Sale

Sale
$43,200
DeedBook 4118, Page 557

Property Built

Built

Year Built: 1979