Skip to content

14 Tanglewood DrBarnegat, NJ 08005

Built 1990

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Oct 25, 2001

Property Information

Block116.19
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class16
Description1SF/
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,500
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,800
45%
Improvement Value:$105,200
55%
Total Assessment$190,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,656+2.3%
2024$5,531+3.8%
2023$5,328+0.5%
2022$5,303+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 10594, Page 1849

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5496, Page 132

Property Sale

Sale
$116,550
DeedBook 4863, Page 546

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$1,650,000
DeedBook 4761, Page 827

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 4095, Page 701