Skip to content

22 Tanglewood DrBarnegat, NJ 08005

Built 1990

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jan 7, 2020

Property Information

Block116.19
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,455
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,800
43%
Improvement Value:$112,600
57%
Total Assessment$198,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,906+2.3%
2024$5,775+3.8%
2023$5,563+5.2%
2022$5,287+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,455DeedBook 17762, Page 701Recorded1/23/2020

Property Sale

Sale
$130,637
DeedBook 4869, Page 355

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$1,650,000
DeedBook 4761, Page 827

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 4095, Page 701