Skip to content

6 Glen CtBarnegat, NJ 08005

Built 1990

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Aug 3, 2021

Property Information

Block116.19
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,426
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,300
40%
Improvement Value:$125,500
60%
Total Assessment$209,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,246+2.3%
2024$6,107+4.2%
2023$5,863+0.5%
2022$5,836+1.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft1,426DeedBook 18624, Page 204Recorded8/10/2021

Property Sale

Sale
$239,900
Sq Ft1,426DeedBook 17710, Page 1041Recorded12/9/2019

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,426DeedBook 15579, Page 1561Recorded7/10/2013

Property Sale

Sale
$134,043
DeedBook 4870, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$1,650,000
DeedBook 4761, Page 827

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 4095, Page 701