Skip to content

8 Glen CtBarnegat, NJ 08005

Built 1990

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Dec 10, 2003

Property Information

Block116.19
Lot41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,712
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,300
45%
Improvement Value:$103,900
55%
Total Assessment$188,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,603+2.3%
2024$5,479+3.8%
2023$5,277+0.5%
2022$5,253+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 11826, Page 1644

Property Sale

Sale
$130,770
DeedBook 4871, Page 682

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$1,650,000
DeedBook 4761, Page 827

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 4095, Page 701