Skip to content

10 Glen CtBarnegat, NJ 08005

Built 1989

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Feb 4, 2021

Property Information

Block116.19
Lot42
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,926
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,300
36%
Improvement Value:$157,000
64%
Total Assessment$245,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,303+2.3%
2024$7,141+3.8%
2023$6,878+0.5%
2022$6,846+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,926DeedBook 18315, Page 1498Recorded2/12/2021

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,926DeedBook 17403, Page 1241Recorded3/7/2019

Property Sale

Sale
$237,500

From:

To:

Sq Ft1,926DeedBook 16254, Page 479Recorded12/1/2015

Property Sale

Sale
$147,770
DeedBook 4889, Page 407

Property Sale

Sale
$1,650,000
DeedBook 4761, Page 827

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 4095, Page 701