Skip to content

5 Glen CtBarnegat, NJ 08005

Built 1990

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 1, 2001

Property Information

Block116.19
Lot46
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG/
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,742
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,300
40%
Improvement Value:$129,200
60%
Total Assessment$215,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,415+2.3%
2024$6,273+3.8%
2023$6,043+0.5%
2022$6,015+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$134,566
DeedBook 4873, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$1,650,000
DeedBook 4761, Page 827

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 4095, Page 701