Skip to content

15 Tanglewood DrBarnegat, NJ 08005

Built 1989

Owner
---
Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Sep 12, 2025

Property Information

Block116.20
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage2,038
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,500
31%
Improvement Value:$186,000
69%
Total Assessment$271,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,083+2.3%
2024$7,903+3.8%
2023$7,613+0.5%
2022$7,578+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$545,000
Sq Ft2,038DeedBook 20148, Page 26Recorded9/29/2025

Property Sale

Sale
$165,530
DeedBook 4871, Page 697

Property Sale

Sale
$1,650,000
DeedBook 4761, Page 827

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 4095, Page 701