Skip to content

26 Spruce Cir SBarnegat, NJ 08005

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 4, 1991

Property Information

Block116.21
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class16
Description2SF1AG/170
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,602
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,800
45%
Improvement Value:$104,400
55%
Total Assessment$191,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,692+2.3%
2024$5,566+3.8%
2023$5,361+0.5%
2022$5,336+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$50,090
DeedBook 3893, Page 590

Property Built

Built

Year Built: 1979