Skip to content

19 Chestnut Way CirBarnegat, NJ 08005

Built 1975

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Apr 12, 2019

Property Information

Block116.24
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage998
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,300
56%
Improvement Value:$67,400
44%
Total Assessment$151,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,516+2.3%
2024$4,416+3.8%
2023$4,254+0.5%
2022$4,234+1.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft998DeedBook 17449, Page 734Recorded4/24/2019

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft998DeedBook 17049, Page 806Recorded3/12/2018

Property Sale

Sale
$106,900
DeedBook 10339, Page 1001

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4941, Page 341

Property Sale

Sale
$39,400
DeedBook 3852, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1975