Skip to content

23 Chestnut Way CirBarnegat, NJ 08005

Built 1976

Last Sale Price
$184,900
Last Sale Date
Sep 27, 2019

Property Information

Block116.24
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,350
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,800
49%
Improvement Value:$89,100
51%
Total Assessment$173,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,177+2.3%
2024$5,062+3.8%
2023$4,876+0.5%
2022$4,854+7.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$184,900
Sq Ft1,350DeedBook 17624, Page 1935Recorded9/30/2019

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4293, Page 826

Property Built

Built

Year Built: 1976