Skip to content

4 Sandstone CtBarnegat, NJ 08005

Built 1975

Last Sale Price
$363,500
Last Sale Date
Nov 7, 2024

Property Information

Block116.24
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,546
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
46%
Improvement Value:$100,100
54%
Total Assessment$185,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,525+2.3%
2024$5,403+6.3%
2023$5,084+0.5%
2022$5,060+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$363,500
Sq Ft1,546DeedBook 19843, Page 1194Recorded11/8/2024

Property Sale

Sale
$302,500
Sq Ft1,546DeedBook 18454, Page 86Recorded5/3/2021

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 13362, Page 621

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 4498, Page 863

Property Built

Built

Year Built: 1975