Skip to content

5 Chestnut Way CirBarnegat, NJ 08005

Built 1975

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Mar 31, 2020

Property Information

Block116.24
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class16
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,932
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,300
36%
Improvement Value:$149,300
64%
Total Assessment$233,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,954+2.3%
2024$6,800+3.8%
2023$6,550+0.5%
2022$6,520+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft1,932DeedBook 17876, Page 1250Recorded5/4/2020

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,932DeedBook 16788, Page 1726Recorded7/3/2017

Property Sale

Sale
$277,000
DeedBook 14388, Page 1142

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 5706, Page 975

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 3952, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1975