Skip to content

9 Chestnut Way CirBarnegat, NJ 08005

Built 1977

Last Sale Price
$98,000
Last Sale Date
Nov 1, 2000

Property Information

Block116.24
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class16
Description1SF/998
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage998
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,300
47%
Improvement Value:$93,400
53%
Total Assessment$177,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,290+2.3%
2024$5,173+3.8%
2023$4,983+0.5%
2022$4,960+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 10242, Page 87

Property Sale

Sale
$81,000
DeedBook 5512, Page 194

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4568, Page 887

Property Built

Built

Year Built: 1977