Skip to content

11 Chestnut Way CirBarnegat, NJ 08005

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 14, 2009

Property Information

Block116.24
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class16
Description1SF1AG/168
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,672
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,300
44%
Improvement Value:$106,700
56%
Total Assessment$191,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,686+2.3%
2024$5,560+3.8%
2023$5,356+0.5%
2022$5,331+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$35,500
DeedBook 3908, Page 588

Property Built

Built

Year Built: 1975