Skip to content

1 Whitestone CtBarnegat, NJ 08005

Built 1977

Last Sale Price
$366,000
Last Sale Date
Sep 9, 2022

Property Information

Block116.25
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class16
Description1SF/1487 S 1491
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,491
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,500
45%
Improvement Value:$106,900
55%
Total Assessment$194,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,787+0.5%
2024$5,761+3.8%
2023$5,549+0.5%
2022$5,523+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$366,000
Sq Ft1,491DeedBook 19195, Page 1555Recorded10/14/2022

Property Sale

Sale
$180,000
Sq Ft1,491DeedBook 19012, Page 1043Recorded4/29/2022

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook 4928, Page 821

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4683, Page 916

Property Built

Built

Year Built: 1977