Skip to content

55 Ravenwood BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 1975

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Sep 9, 2021

Property Information

Block116.25
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,254
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
50%
Improvement Value:$86,200
50%
Total Assessment$171,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,097+2.3%
2024$4,984+3.8%
2023$4,800+0.5%
2022$4,778+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft1,254DeedBook 18674, Page 179Recorded9/13/2021

Property Sale

Sale
$34,300
DeedBook 3442, Page 482

Property Built

Built

Year Built: 1975