Skip to content

23 Ravenwood BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 1975

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 18, 2025

Property Information

Block116.26
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,028
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,500
54%
Improvement Value:$71,500
46%
Total Assessment$157,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,674+2.3%
2024$4,570+3.8%
2023$4,402+0.5%
2022$4,382+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$292,000
Sq Ft1,028DeedBook 19720, Page 813Recorded6/27/2024

Property Sale

Sale
$253,750
DeedBook 13186, Page 963

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 12374, Page 1187

Property Built

Built

Year Built: 1975