Skip to content

13 Ravenwood BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 1976

Last Sale Price
$217,000
Last Sale Date
Jan 14, 2011

Property Information

Block116.27
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class16
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,612
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
45%
Improvement Value:$103,900
55%
Total Assessment$189,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,638+2.3%
2024$5,513+3.8%
2023$5,311+0.5%
2022$5,286+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$217,000
DeedBook 14802, Page 1802

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 14149, Page 1248

Property Sale

Sale
$346,000
DeedBook 13249, Page 899

Property Sale

Sale
$179,900
DeedBook 12097, Page 103

Property Sale

Sale
$36,490
DeedBook 3534, Page 607

Property Built

Built

Year Built: 1976