Skip to content

38 Ravenwood BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 1975

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Aug 27, 2024

Property Information

Block116.28
Lot16.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage2,576
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,300
30%
Improvement Value:$198,000
70%
Total Assessment$284,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,464+2.3%
2024$8,276+3.8%
2023$7,972+0.5%
2022$7,935+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000
Sq Ft2,576DeedBook 19795, Page 828Recorded9/19/2024

Property Sale

Sale
$342,000

From:

To:

Sq Ft2,576DeedBook 16847, Page 1609Recorded8/24/2017

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5364, Page 405

Property Built

Built

Year Built: 1975