Skip to content

22 Ravenwood BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 1975

Last Sale Price
$26,990
Last Sale Date
Aug 15, 1975

Property Information

Block116.28
Lot8.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage2,150
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,300
38%
Improvement Value:$138,700
62%
Total Assessment$225,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,698+2.3%
2024$6,550+3.8%
2023$6,309+0.5%
2022$6,280+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$26,990
DeedBook 3469, Page 581

Property Built

Built

Year Built: 1975