Skip to content

29 Forester DrBarnegat, NJ 08005

Built 1987

Last Sale Price
$156,490
Last Sale Date
Aug 16, 1988

Property Information

Block116.29
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description2SF/2392 S 2335
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage2,335
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,800
31%
Improvement Value:$192,900
69%
Total Assessment$279,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,327+2.3%
2024$8,142+3.8%
2023$7,843+0.5%
2022$7,806+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$156,490
DeedBook 4691, Page 933

Property Built

Built

Year Built: 1987